You are currently viewing Zalety taśm węglowych

Zalety taśm węglowych

W zakresie wzmacniania konstrukcji betonowych taśmy węglowe są jednym z najnowocześniejszych rozwiązań. Wyróżniają się szerokim zakresem zastosowań, a także wyjątkowo dobrymi parametrami. Coraz większa liczba firm wykonuje wzmocnienia konstrukcji budowlanych przy pomocy taśm węglowych, kształtek i mat kompozytowych. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej metody?

Korzystamy z właściwości taśm węglowych

taśma węglowaNowoczesne taśmy węglowe stosowane są coraz częściej w przypadkach zbyt małej ilości zbrojenia, poprzez doklejanie zewnętrznego zbrojenia wykonanego z taśm. Mogą być one stosowane do konstrukcyjnego wzmacniania nieruchomości już po ich wykonane. Należy jednak wiedzieć, że wykonanie tego rodzaju wzmocnień wymaga specjalnych uprawnień. Nowoczesnym rozwiązaniem jest taśma węglowa. Sprawdzają się w przypadku wzmocnień pękniętych konstrukcji wykonanych z betonu, drewna, cegieł czy żelbetonu. Naprawa konstrukcji żelbetowej może być niezbędna w razie uszkodzeń materiałów, z jakich została wykonana. Metoda ta umożliwia poprawę warunków użytkowania konstrukcji, zmniejszanie poziomu naprężeń żelbetowych czy zapobieganie mocniejszemu pękaniu betonu. Taśmy są zatapiane w żywicy, dzięki czemu w prosty sposób powstaje zbrojenie zewnętrzne. Możliwe jest wykonanie z zastosowaniem kotw chemicznych przy wklejaniu wkrętów. Do wklejania kotw powinny być stosowane także wysokiej jakości kleje.

Obecnie taśmy węglowe są stosowane na przykład do zwiększania obciążeń w przypadku wzrostu obciążenia użytkowego w obiektach przemysłowych czy użyteczności publicznych. Dotyczy to również wzrostu obciążeń użytkowych na mostach czy montażu ciężkich urządzeń na przemysłowych budynkach. Pozwala na stabilizację drgających konstrukcji, jak również na zmianę przeznaczenia istniejących obiektów.