You are currently viewing Zalety instalacji fotowoltaicznych

Zalety instalacji fotowoltaicznych

Fotowoltaika (PV) to konwersja światła na energię elektryczną przy użyciu materiałów półprzewodnikowych, które wykazują efekt fotowoltaiczny, zjawisko badane w fizyce, fotochemii i elektrochemii. Efekt fotowoltaiczny jest komercyjnie wykorzystywany do wytwarzania energii elektrycznej oraz jako fotosensory. Fotowoltaika rozwinęła się jako źródło energii przede wszystkim w wyniku rozwoju technologicznego dostarczającego malejące koszty.

Instalacje fotowoltaiczne – źródło energii elektrycznej

instalacje fotowoltaiczne z bydgoszczySystem fotowoltaiczny wykorzystuje moduły słoneczne, z których każdy składa się z pewnej liczby ogniw słonecznych, które generują energię elektryczną. Instalacje fotowoltaiczne mogą być montowane na ziemi, na dachu, na ścianie lub być pływające. Mocowanie może być stałe lub wykorzystywać tracker słoneczny do podążania za słońcem po niebie. Fotowoltaika stała się najtańszym źródłem energii elektrycznej w regionach o wysokim potencjale słonecznym, z ofertami cenowymi tak niskimi jak 0,01567 USD/kWh w 2020 roku. Ceny paneli spadły w ciągu dekady o współczynnik 10. Taka konkurencyjność otwiera drogę do globalnego przejścia na zrównoważoną energetykę, która będzie niezbędna, aby pomóc w łagodzeniu skutków globalnego ocieplenia. Fotowoltaika ma szczególne zalety jako źródło energii – po zainstalowaniu, jej działanie nie generuje żadnych zanieczyszczeń i emisji gazów cieplarnianych, wykazuje prostą skalowalność w odniesieniu do zapotrzebowania na energię, a krzem ma dużą dostępność w skorupie ziemskiej. Systemy fotowoltaiczne są od dawna wykorzystywane w specjalistycznych zastosowaniach jako instalacje autonomiczne (np. instalacje fotowoltaiczne z bydgoszczy), a systemy PV podłączone do sieci są w użyciu od lat 90. XX w. Moduły fotowoltaiczne zostały po raz pierwszy masowo wyprodukowane w 2000 r.

Niemieccy ekolodzy i organizacja Eurosolar otrzymali wówczas rządowe fundusze na program dziesięciu tysięcy dachów. Postępy w technologii i zwiększona skala produkcji w każdym przypadku obniżyły koszty, zwiększyły niezawodność i podniosły wydajność instalacji fotowoltaicznych. Zachęty finansowe, takie jak preferencyjne taryfy gwarantowane dla energii elektrycznej wytwarzanej z energii słonecznej, wsparły instalacje fotowoltaiczne w wielu krajach.