You are currently viewing Wykorzystanie złota z rokitnika

Wykorzystanie złota z rokitnika

Rokitnik jest krzewem z rodziny oliwnikowaych. W Polsce możemy go spotkać na nadbałtyckich wydmach oraz w Pieninach, jednak jest objęty ochroną gatunkową. Piękne szarozielone albo srebrzyste liście nadają roślinie uroku, dzięki czemu coraz częściej staje się on ozdobą przydomowych ogrodów, skwerów czy parków. Warto poznać nieco dokładniej zalety oraz wykorzystanie rokitnika.

Skuteczne złoto z rokitników

złoto z rokitnikaOwoce rokitnika są owalne albo okrągłe i mają bardzo intensywną barwę. W zależności od odmiany są one żółte, pomarańczowe, a nawet czerwone. Również smak owoców jest niepowtarzalny, ponieważ jest połączeniem smaku kwaśnego i gorzkiego, jednocześnie w wyczuwalnym olejem i lekkim smakiem ananasowym. To właśnie owoce posiadają najbardziej pożądane właściwości. Wybieramy niepowtarzalne złoto z rokitnika. Jest to roślina znana od wieków w tradycyjnej medycynie. Owoce oraz liście były stosowane w przypadku występowania chorób skóry, problemów żołądkowych, w anemii czy w razie wystąpienia szkorbutu. Rokitnik jest niezwykle cennym źródłem witamin zwłaszcza witaminy C. oprócz tego znajdziemy w nim duże ilości karotenoidów, takich jak karoten, likopen czy zeaksantyna, a także witaminę E, jak i w mniejszej ilości witaminy z grupy B, kwas foliowy, żelazo, bor i mangan. Owoce rokitnika są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, w których ich zawartość może przekroczyć nawet 50% całego oleju znajdującego się rokitniku. Będzie to zarówno kwas wielonasycony, jak i jednonasycony. Ze względu na bogaty skład owoce rokitnika mają wiele korzystnych właściwości zdrowotnych. Olej z rokitnika wykazuje dobroczynne właściwości na skórę, jak i na błony śluzowe. Sprawdzi się doskonale w przypadku trudnych do zagojenia ran, oparzeń, odleżyn, jak również odmrożeń, sprawdzi się w chorobie wrzodowej żołądka oraz dwunastnicy, owrzodzeniu jelita grubego czy w przypadku hemoroidów.  Olej można stosować na afty, stany zapalne gardła czy nadżerki pojawiające się w jamie ustnej. Pozytywnie działa również na obniżenie poziomu złego cholesterolu, obniżenie ciśnienia krwi czy przeciwzakrzepowo.

Podsumowując, jeżeli zależy nam na tym, aby korzystać z dobroczynnych właściwości naturalnych składników, powinniśmy przede wszystkim dokładnie zapoznać się z działaniem rokitnika. Jest on nazywany złotem ze względu na zdrowotne właściwości wykorzystywane w różnych aspektach.