You are currently viewing Właściwości kominów do sauny

Właściwości kominów do sauny

W saunach źródła ciepła są kluczowe, ponieważ bez nich wytworzenie optymalnych warunków mających potem korzystny wpływ na zdrowie człowieka byłoby praktycznie niemożliwe. W standardowej saunie to piec jest wykorzystywany do podnoszenia temperatury i ogrzewania wody zamienionej następnie na parę. Kominy w saunach też są bardzo ważne i dlatego muszą być dobrze dopasowane.

Funkcjonowanie komina w saunie

komin do saunyW przypadku standardowego pieca temperatura konieczna do zaistnienia pozostałych procesów powstaje przede wszystkim na skutek procesu spalania konkretnego materiału opałowego. Teoretycznie wydaje się to proste, ale w praktyce należy zwrócić uwagę na to, że takiemu procesowi spalania będzie towarzyszyło często powstawanie spalin składających się z różnych związków. Właśnie ze względu na to zróżnicowanie kominy powinny być wykonane tak pod względem rodzaju materiału, żeby nie dochodziło tam pomiędzy rurami i pozostałymi elementami do żadnych reakcji chemicznych. Tylko i wyłącznie wtedy te spaliny mogą być rzeczywiście bezpiecznie odprowadzone na zewnątrz. Żeby nie stanowiły zagrożenia dla ludzi i środowiska naturalnego czasami dodatkową częścią nowoczesnych kominów tego typu są specjalistyczne filtry. Komin do sauny musi być dopasowany także pod względem kształtu poszczególnych elementów, ponieważ tylko i wyłącznie wtedy spaliny wydostają się stamtąd naprawdę sprawnie. W przeciwieństwie do wielu innych kominów Ten typ jest wykonywany często z ocieplonych elementów.

Ma to na celu prawidłowe wykorzystanie ciepła powstającego w palenisku i podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Przecież wtedy elementy znajdujące się blisko takiego właśnie ocieplonego komina nie są narażone na ryzyko pożaru. Taki komin i saunę można połączyć w sposób dyskretny, więc wszystko świetnie wygląda.