You are currently viewing Sprawna instalacja fotowoltaiczna

Sprawna instalacja fotowoltaiczna

Pierwsze panele solarne pojawiły się już wiele lat temu, choć nie były tak wydajne i uniwersalne jak te, które mamy dziś na rynku. Ponadto kiedyś niewiele osób było na nie stać, gdyż były bardzo drogie i ciężko dostępne. Obecnie niemalże każdy właściciel domu jednorodzinnego może je zamontować na dachu czy trawniku, bo są powszechnie dostępne.

Z czego się składa instalacja fotowoltaiczna?

innowacyjna fotowoltaika w pszczynieOdnawialne źródła energii są nam i naszej Planecie dziś tak potrzebne jak tlen. Obecne elektrownie, które zaopatrują w prąd wszystkie gospodarstwa domowe, do jego produkcji wykorzystują ogromne ilości węgla, co z kolei przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. Dlatego też warto pomyśleć o zmianie źródła zasilania ogrzewania, ciepłej wody czy nawet światła, na ekologiczny prąd. W tym celu konieczna będzie domowa elektrownia, która może w znaczącym stopniu zaspokoić potrzeby energetyczne gospodarstwa domowego. Innowacyjna fotowoltaika w Pszczynie jest rozwiązaniem, które można wykonać niemalże na każdym budynku. Kompletna instalacja solarna składa się z  paneli, falownika, uchwytów, szyn montażowych, uziomów i okablowania. Jej montaż zajmuje jeden dzień, jeżeli wykona go profesjonalna firma, ale można także w sprzedaży znaleźć gotowe zestawy fotowoltaiczne, które przeznaczone są do samodzielnego montażu. Przeważnie składają się z ośmiu modułów solarnych, inwertera i niezbędnych części montażowych. Przy doborze instalacji fotowoltaicznej, warto zainwestować w dobrej jakości inwerter, ponieważ stanowi on serce całego systemu. To on zamienia prąd stały przekazywany z paneli w zmienny oraz rejestruje pracę całej instalacji. Dzięki falownikowi, można niemalże od razu wykorzystywać wygenerowany prąd, gdyż w wersji zmiennej znajduje się on w naszych gniazdkach elektrycznych. Im lepszej jakości zostanie zastosowany falownik, tym bardziej wydajna będzie instalacja.

Jeżeli się jeszcze zastanawiamy nad montażem paneli fotowoltaicznych na dachu domu, to warto się pośpieszyć, aby móc jeszcze skorzystać z dofinansowania unijnego, które zaczęło obowiązywać już w dwa tysiące piątym roku. Dzięki niemu, można sporo zaoszczędzić, gdyż Unia Europejska może sfinansować nawet do osiemdziesiąt procent całej inwestycji. To znacząca pomoc, szczególnie, że ceny instalacji sięgają nawet stu tysięcy złotych.