You are currently viewing Smaczna dieta bez glutenu

Smaczna dieta bez glutenu

 

O diecie bezglutenowej słyszy się coraz częściej, przede wszystkim w mediach. Jest to dieta popularna obecnie wśród sportowców i celebrytów. Jednak przede wszystkim taką dietę stosują osoby, które chorują na celiakię. Takie osoby muszą bezwzględnie wyeliminować ze swojej diety żywność, w której zawarty jest gluten.

Które zboża nie zawierają glutenu?

zboża bezglutenoweDieta bezglutenowa z pewnością wymaga wielu wyrzeczeń, ponieważ gluten znajduje się w naprawdę wielu produktach, czasami z pozoru bezglutenowych. Gluten jest mieszaniną białek, zawartych w niektórych zbożach. Istnieją jednak zboża bezglutenowe, jest to między innymi gryka, ryż czy komosa ryżowa. Będąc na diecie bezglutenowej należy wyeliminować całkowicie pszenicę, ponieważ głownie tam znajduje się gluten. Z pszenicy tworzona jest mąka, która jest składnikiem wielu podstawowych potraw i posiłków, między innymi znajduje się w chlebie, bułkach i makaronach. Dlatego na diecie bezglutenowej należy wybierać produkty, które ą jej pozbawione. W sklepach można znaleźć bezglutenowe pieczywo, makarony czy słodycze. Produktów jest coraz więcej i znajdują się one w coraz większej ilości sklepów, nie tylko ze zdrową, ekologiczną żywnością, ale także w popularnych marketach. Najbezpieczniejszym sposobem na uniknięcie glutenu w gotowym produkcie spożywczym jest uważne czytanie etykiet i składów. Kiedy na etykiecie znajduje się znak przekreślonego kłosa, oznacza to że produkt jest całkowicie bezglutenowy i bezpieczny dla osób będących na bezglutenowej diecie. Dieta bezglutenowa niesie za sobą również wiele korzyści dla zdrowia. Pomaga między innymi pozbyć się dolegliwości żołądkowych, bólów brzucha i wzdęć. Oprócz tego, na diecie bezglutenowej można utracić zbędne kilogramy i utrzymać smukłą sylwetkę.

Powstaje coraz więcej zamienników diety tradycyjnej. Są to między innymi diety tak jak: dieta wegańska, dieta wegetariańska czy dieta bezglutenowa. Istnieje wiele odmian różnego rodzaju diet. Każdy może stosować taką, jaką najbardziej lubi i jaka mu najbardziej odpowiada. Dzięki temu można cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Najważniejsze jest stosowanie diety, która korzystnie będzie wpływać na zdrowie oraz będzie bogata we wszystkie niezbędne witaminy oraz składniki odżywcze.