You are currently viewing Samodzielny zakup domu w 12 punktach

Samodzielny zakup domu w 12 punktach

Każdy, kto planuje zakup domu lub mieszkania, na pewno ma w swojej głowie plan, według którego chciałby urządzić swoje wymarzone cztery kąty. Zanim jednak zrealizujemy swoje wnętrzarskie plany i marzenia, postarajmy się ocenić, czy transakcja, którą chcemy sfinalizować, jest warta przysłowiowej świeczki. W kolejnym akapicie przygotowałam praktyczną checklistę, która pomoże nam ocenić kondycję nieruchomości, którą chcemy kupić a także zaplanować remont.

Na co zwrócić uwagę kupując dom?

przestronny dom na sprzedaż - kaszubyTen poradnik stworzyłam z myślą o tych, którzy przygotowują się do zakupu nie tylko czegoś dla siebie, ale także dla doświadczonych inwestorów, którzy potrzebują kompleksowego narzędzia analitycznego, aby rzetelnie oszacować planowane nakłady na remont czy modernizację. Jakiś czas temu znalazłam w internecie przestronny dom na sprzedaż – Kaszuby to bardzo spokojny region Polski, a ja- jako świeżo upieczona inwestorka pomyślałam o remoncie pod najem krótkoterminowy. Jak dobrze wiemy, nic nie działa na nas tak, jak pierwsze wrażenie, dlatego wybierając się na prezentację zwróćmy uwagę na to, w jakim stanie znajduje się elewacja domu, który chcemy kupić. Oceńmy stan warstwy malarskiej, filarów oraz innych elementów dekoracji. Przyjrzyjmy się także systemowi odprowadzania wody (rynny) i dachówkom. Warto będzie także zapytać właściciela o przeprowadzone prace remontowe. Jeśli dom, który będziemy oglądać posiada balkon lub taras- postarajmy się oszacować, w jakiej kondycji jest jego podłoga oraz balustrada- dzięki temu efektywniej zaplanujemy budżet na potencjalny remont. Kolejny etap to ocena części wewnętrznej nieruchomości. Naszą uwagę powinna zwrócić się przede wszystkim ku ocenie instalacji oraz sprawdzeniu, czy w domu, który właśnie oglądamy nie rozwijają się alternatywne cywilizacje takie jak wilgoć czy grzyby (często nawet po generalnym remoncie trudno jest się ich pozbyć). Dokładnie przyjrzyjmy się także ścianom. Ewentualne pęknięcia mogą świadczyć o przemieszczeniach i odkształceniach, co może rzutować nie tylko na estetykę wnętrz, ale przede wszystkim nasze bezpieczeństwo. Kolejnym ważnym punktem jest także podłoga- jeśli po wejściu do mieszkania skrzypi, to możemy powoli nastawiać się na to, że wypoziomowanie zabudowy kuchennej czy szafy w garderobie będzie graniczyło z cudem.

Na koniec „ocena strategiczna”. Czas oszacować niezbędne nakłady na ewentualny remont kuchni lub łazienki. Sprawdźmy dokładnie istniejące fugi, stan kafelków. Czy wymagają wymiany? Jaki jest stan wyposażenia obydwu pomieszczeń? Czy oświetlenie jest odpowiednie? Jeżeli nic nie wzbudza naszych wątpliwości, to dopiero na tym etapie możemy rozważyć podpisanie umowy przedwstępnej. Jeśli natomiast nie mamy czasu na samodzielne poszukiwania- możemy rozważyć skorzystanie z pomocy doświadczonego agenta, który znajdzie dla nas mieszkanie marzeń.