You are currently viewing Rola transformatora w życiu codziennym

Rola transformatora w życiu codziennym

Transformator został wynaleziony pod koniec XIX wieku przez Nikolę Teslę, jednego z najwybitniejszych wynalazców, serbskiego pochodzenia. Pierwsze transformatory były ogromnych rozmiarów, miały wysokość kilkudziesięciu centymetrów. Współcześnie produkuje się transformatory, które są wielkości monety groszowej, mogą one się zmieścić w małych urządzeniach.

Rodzaje i zastosowanie transformatorów

transformatory ochronneDzięki swoim małym rozmiarom, mogą się one zmieścić w małych urządzeniach, zasilanych na prąd, bezpośrednio z kontaktu, takich jak, telewizory, komputery, laptopy, golarki elektryczne, lokówki, depilatory czy ręczne blendery. Transformator ma bardzo prostą budowę, składa się z rdzenia, który z kolei jest zbudowany z kolumn połączonych jarzmami. Na kolumny nawija się, najczęściej miedziany drut, który tworzy uzwojenie. Głównym zadaniem transformatora jest przekazanie energii elektrycznej, zmieniając jej napięcie, ale zachowując częstotliwość. Transformatory, w zależności od rodzaju, mogą być chłodzone powietrzem lub olejem. Do przesyłania i rozdzielania energii elektrycznej, stosuje się transformatory energetyczne. W elektrowniach do zmiany napięcia energii wytworzonej w generatorze, na napięcie w sieci przesyłowej wykorzystywane są transformatory blokowe. W urządzeniach elektrycznych, elektronice i telemechanice używane są transformatory małej mocy. Transformatory specjalne, to grupa urządzeń, stosowanych w konkretnym celu, na przykład transformatory spawalnicze albo probiercze. Najważniejszymi, wśród tej grupy są transformatory ochronne, które są używane w sytuacji, kiedy występuje szczególne zagrożenie porażenia prądem. Chronią także urządzenia w przypadku powstawania spięć. Na przykład na placach budowy, gdzie używa się wielu urządzeń elektrycznych o dużej mocy. Potrzebne są one także przy pracach w metalowych zbiornikach lub rurociągach i rynnach, ze względu oczywiście na właściwości przewodnikowe metali, z którymi trzeba pracować.

Dzięki wynalezieniu transformatora, ludziom udało się ujarzmić prąd. Bez tego wynalazku, nie byłoby elektryczności, ani wielu współcześnie wykorzystywanych urządzeń elektrycznych, które ułatwiają nam życie codzienne. Przede wszystkim, niemożliwe byłoby powstanie komputerów, które są jednymi z najbardziej uniwersalnych narzędzi, znanych ludzkości.