You are currently viewing Rodzime produkty z winnicy

Rodzime produkty z winnicy

Wraz z ociepleniem klimatu winnice zaczynają rozwijać się także w kraju nad Wisłą. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, gdyż ślady po uprawach winorośli w naszym kraju pochodzą już z czasów średniowiecza. Przez wieki np. mnisi uprawiali winorośl. Jednak obecnie coraz więcej rodzimych winnic wyrabia ekologiczne wina z polskiego podwórka.

Smak win z kraju nad Wisłą

polskie winaJak smakują wina z kraju nad Wisłą i czy mogą mierzyć się z unikatowymi butelkami z Francji i Włoch? Zapewne daleko im jeszcze do ideału, ale z roku na rok smak polskich win staje się bardziej przyjazny podniebieniom koneserów. W skali Europy Polska wybija się na wysoką pozycję, jeśli chodzi o tworzenie nowych winnic. W ciepłych regionach na zachodzie i południu, winnice powstają jako małe gospodarstwa agroturystyczne. Początkowo wiele osób myśli o małych wytwórniach. Jednak specjaliści prognozują, że polskie wina już za kilkanaście lat będą porównywalne z produktami włoskimi i francuskimi. Już teraz winnice w gorącej Hiszpanii zaczynają obumierać. Dlatego polski klimat wraz z ociepleniem, staje się coraz bardziej przyjazny uprawom winorośli. Ciepłolubne krzewy lepiej radzą sobie przy łagodnych zimach. Takie coraz częściej goszczą na Dolnym Śląsku, ziemi Lubuskiej oraz w Małopolsce. Wszystkie te regiony znane są z produkcji polskich win butelkowanych.

Dobry smak polskiego wina zachęca do popróbowania lokalnych wyrobów. Rodzime winnice to często miejsca relaksu, gdzie uprawa winorośli splata się ze sprzedażą wina w koneserskich butelkach. Winne krzewy każdego roku dostarczają na polskie stoły wina coraz lepszej jakości. Czy już można mówić o konkurencji dla winnic włoskich i francuskich? Może za kilkanaście lat smak polskiego wina dorówna produktom z zachodniej i południowej Europy.