You are currently viewing Rodzaje listw przypodłogowych

Rodzaje listw przypodłogowych

Listwy przypodłogowe są niezwykle istotnym elementem jeżeli chodzi o wykańczanie powierzchni posadzki. Ich zadaniem jest nie tylko wpłynięcie na schludny wygląd pomieszczenia, ale również zasłonięcie szczeliny pomiędzy podłogą, a ścianą. W szczelinie tej mogą bowiem gromadzić się zanieczyszczenia, które z upływem czasu staną się trudne do usunięcia. Ponadto, listwy chronią także ściany przed zabrudzeniem, do którego może dojść chociażby podczas mycia podłogi. Spełniają one zatem zarówno funkcje estetyczne, jak i praktyczne.

Jaką rolę odgrywa listwa przypodłogowa w pomieszczeniu?

listwy przypodłogowePojawiający się na rynku coraz to nowsi producenci sprawiają, że wybór listw przypodłogowych stale wzrasta. Dla wielu to ogromna zaleta, dzięki której mogą idealnie dopasować ten element do wystroju wnętrza, dla innych z kolei zmora, bo ciężko podjąć szybki wybór. Same listwy przypodłogowe mogą zostać wykonane z różnego materiału. Najczęściej spotykanymi z pewnością są wykonane z tworzywa sztucznego. Ich stosunkowo niska cena sprawia, że wielu sięga właśnie po nie. Niewątpliwym atutem, jest możliwość nadania materiałowi dowolnego wyglądu. Z łatwością możemy zatem uzyskać w ich przypadku efekt drewna bądź metalu. Sprawdzają się doskonale zarówno w przypadku tradycyjnych pomieszczeń jak i tych nowoczesnych. Ich montaż należy do najprostszego spośród wszystkich dostępnych rodzajów listw przypodłogowych. Jakie są jednak inne materiały używane do ich produkcji? Nie sposób wspomnieć oczywiście o drewnie, które w połączeniu z posadzką wykonaną z tego samego materiału stanowi efektywną, spójną całość. W przypadku drewnianej podłogi, listwy wykonane z tworzyw sztucznych będą nieco się odróżniać, co dla wielu może okazać się wadą. Ponadto wyróżnić możemy listwy przypodłogowe wykonane z płyty MDF. Zwykle przyjmują one pastelowe kolory, a najczęściej wybierany jest biały.

Nowością na rynku, budzącą wiele zainteresowania są listwy przypodłogowe podświetlane. Wykorzystywane są najczęściej w przypadku nowoczesnych wnętrz, bądź lokali takich jak restauracje, gdzie tworzą doskonały efekt wizualny. Elementem, który odpowiada za ciekawe podświetlenie jest zamontowanie w szczelinie pomiędzy listwą, a podłogą taśmy ledowej. Jeżeli zdecydujemy się na ten rodzaj listw powinniśmy jednak pamiętać o wygospodarowaniu dodatkowego, łatwo dostępnego miejsca na zasilacz.