You are currently viewing Profesjonalne ustawienia systemowe

Profesjonalne ustawienia systemowe

Metoda psychoterapii systemowej Berta Hellingera historią sięga aż do dziewiętnastego wieku, kiedy to powstała teoria na temat tego, skąd mogą brać się nasze codzienne problemy. Twórca tej teorii uważał, że wszystkie nasze trudności wynikają z nieprawidłowych, zaburzonych, a nawet całkowicie zerwanych więzi rodzinnych. Te zaburzone relacje, choć widoczne jedynie w naszej podświadomości, są przyczyną wielu naszych problemów.

Czym są ustawienia rodzinne metodą Berta Hellingera?

dobra psychoterapia systemowa w warszawieNa podstawie tej teorii Bert Hellinger stworzył również metodę psychoterapii grupowej, w której wszyscy członkowie grupy są zaangażowani w terapię danej jednostki. Podczas sesji osoba poddawana terapii w kilku zdaniach streszcza swój problem, a następnie pozostali członkowie grupy wcielają się w role poszczególnych członków rodziny tej osoby. Prowadzący sesję ustawia wszystkich członków grupy w przestrzeni w taki sposób, aby to ustawienie reprezentowało panujące pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny relacje. Następnie przystępuje on do zadawania trafnych pytań, na podstawie których ukazuje się nam obraz całej sytuacji. Warto podkreślić, że pytania te są tak trafne, że wywołują w uczestnikach silne emocje, dzięki którym są oni naprawdę zaangażowani w proces terapeutyczny. Pytania te potrafią wywołać śmiech, płacz, złość, zadowolenie, a także poruszają skrywane głęboko urazy, obawy, czy pragnienia. Jeśli chodzi o efekty to dobra psychoterapia systemowa w Warszawie może przynieść oczekiwane rezultaty naprawdę szybko. Pierwszych efektów możemy oczekiwać już po jednej, czy dwóch sesjach, jednak do pełnego wyzdrowienia potrzeba kilku. Warto jednak podkreślić, że jest to nadal mniejsza ilość spotkań, niż w przypadku sesji z psychologiem, gdzie potrzeba nawet kilkudziesięciu spotkań, aby uzyskać znaczną poprawę.

Wiele osób może zastanawiać się, jak znaleźć taką grupę, która w ten sposób poprawia jakość swojego życia. Okazuje się, że w Warszawie jest kilka polecanych punktów, w których prowadzona jest terapia systemowa. Wystarczy tylko wpisać w naszą wyszukiwarkę odpowiednie hasło, a następnie wejść na stronę internetową, która wyświetliła nam się w wynikach wyszukiwania. Na stronie tej znajdziemy termin najbliższego spotkania oraz miejsce, w którym się ono odbywa. Wystarczy jedynie zdecydować się przyjść.