You are currently viewing Profesjonalne badanie na wariografie

Profesjonalne badanie na wariografie

Kłamstwa są nieodzownym elementem życia każdego z nas. Często mówimy, że nie tolerujemy kłamstwa i jesteśmy uczciwi, ale w rzeczywistości jest to nieprawdą, ponieważ każdy kłamie. Przeważ robimy to po to, aby ukryć niewygodne dla nas zdarzenia lub kiedy chcemy stworzyć lepszy obraz siebie w oczach innych. Nie zawsze jesteśmy w stanie rozszyfrować czyjeś intencje, ponieważ ktoś może umieć dobrze ukrywać kłamstwo.

Gdzie są prowadzone badania wariograficzne?

wariograf - badanie w warszawieNiektóre osoby, potrafią świetnie panować nad swoimi gestami i ruchami, które mogą zdradzać intencje. Nad mimowolną mimiką twarzy jest już znacznie ciężej pracować, ponieważ przeważnie zależy ona od emocji, które towarzyszą każdemu kłamstwu, ponieważ jesteśmy świadomi, kiedy kłamiemy. W życiu codziennym, większość z nas nie zastanawia się nad wykonaniem komuś testu wariografem, ponieważ jest to zbędne, szczególnie jeżeli dobrze znamy drugą osobę. Jednak w przypadku przestępców czy konieczności udowodnienia zdrady w sądzie, może się on okazać koniecznością. Jeżeli potrzebny nam jest wariograf – badanie w Warszawie wykonamy na nim w oddziele Instytutu Badań Wariograficznych. W Polsce znajduje się aż dwadzieścia siedem oddziałów, w których badania wykonują certyfikowani egzaminatorzy. Przez przystąpieniem do badania, kandydat jest dokładnie informowany o jego przebiegu. Pytania zadawane prze egzaminatora są skonstruowane w taki sposób, aby możliwe były tylko dwie odpowiedzi – „tak” lub „nie”. Interpretacją wyników badań zajmują się fachowcy, którzy dokonują niezbędnych analiz zaraz po skończonym badaniu, które mogą podstawą do wydania ekspertyzy do celów procesowych lub prywatnych. Przeważnie wykrywacz kłamstw jest wykorzystywany w przypadku udowodnienie lub wykazania niewinności osoby pomówione albo skazanej, ale korzystają z niej także małżonkowie w celu udowodnienia ewentualnej zdrady.

Czasem jedynym sposobem na ustalenie faktycznego przebiegu zdarzeń na podstawie czyichś zeznań, jest poddanie danej osoby badaniu wariograficznemu. Jest to metoda, która pozwala na uzyskanie nawet dziewięćdziesięciu ośmiu procent skuteczności, pod warunkiem przeprowadzenia w odpowiedni sposób. Dlatego też obsługą wariografu i analizą wyników badania, zajmują się specjaliści z danej branży.