You are currently viewing Praktyczne kostki sensoryczne

Praktyczne kostki sensoryczne

Dzieci potrzebują nieustającej pomocy rodziców, zwłaszcza w pierwszych latach życia, kiedy są niesamodzielne. W rozwoju dzieci najważniejsze są pierwsze lata życia, ponieważ wtedy nowe neurony najszybciej się tworzą. Również w tym okresie dziecko nabywa wszystkie podstawowe umiejętności, które są niezbędne do samodzielnego funkcjonowania.

Jak wykorzystać kostkę sensoryczną?

wyjątkowe kostki sensoryczneRodzice często nie wiedzą jak efektywnie bawić się z bardzo małymi dziećmi, ponieważ ich możliwości są mocno ograniczone. Na tym etapie maluchy nie potrzebują wiele, bo ich uwagę pochłania nauka panowania nad własnym ciałem czy odbieranie bodźców zewnętrznych w postaci dźwięków czy światła. Oczywiście mówienie do malucha i noszenie na rękach, czyli kontakt fizyczny są niezastąpione. Z około trzymiesięcznym maluchem warto ćwiczyć małą motorykę, czyli chwytanie grzechotek, gryzaków czy maskotek. To ważne doznania sensoryczne, które dostarczają maluchom mnóstwo informacji. Wyjątkowe kostki sensoryczne są idealne dla niemowląt w każdym wieku. Dla najmłodszych milusińskich powinny być kontrastowe, czyli czarno – białe, a dla nieco starszych dzieci mogą być kolorowe. Kostka sensoryczna przede wszystkim wspomaga naukę chwytania, ponieważ poza głównym kształtem jakim jest bryła sześcienna, posiada ona podoszywane niemalże z każdej strony jakieś elementy, które mogą szeleścić, piszczeć czy posiadać odmienne faktury. Maluch dotykając ich i wkładając do buzi, wszechstronnie bada i dostarcza sobie nowych informacji. Ponadto każda strona kostki może być wykonana z odmiennego materiału, a do brzegów mogą być doszyte kolorowe tasiemki, za które maluchy mogą trzymać kostkę. Zabawa kostką może się odbywać w pozycji na brzuszku lub na pleckach, ponieważ jest ona miękka i bezpieczna. Na pewno bez problemu ją kupimy w każdym sklepie z artykułami dla niemowląt.

Kostki sensoryczne są bardzo popularne w sprzedaży, ponieważ nie są drogie, a bardzo wspomagają rozwój maluchów. Świetnie rozwijają umiejętności poznawcze, ponieważ doczepione do nich elementy posiadają różne kształty i powierzchnie, które mogą być gładkie, z wypustkami czy w prążki. Ponadto wydają dźwięki, które skupiają uwagę maluchów i sprawiają, że uczą się koncentracji na jednym elemencie. Bez wątpienia taką zabawkę powinien mieć każdy niemowlak.