You are currently viewing Noże kuchenne – jak wybierać?

Noże kuchenne – jak wybierać?

Czy nóż to tylko i wyłącznie prosty kawałek metalu o odpowiednim kształcie? Jeżeli ten sposób traktujemy noże kuchenne, które mamy w swoim domu, to najprawdopodobniej do tej pory nie udało nam się odkryć ich ogromnego potencjału. Powinniśmy być świadomi tego, że każdy nóż może być perfekcyjnie przystosowany do wykorzystywania w naprawdę innych okolicznościach. Przyjrzyjmy się więc bardzo dokładnie nożowi kuchennemu, bo precyzyjne informacje na jego temat mogą przydać się nam na przykład, wtedy gdy planujemy zakup nowego. Te informacje są istotne również, wtedy gdy chcemy tak postępować, żeby przedłużyć jego skuteczne działanie.

Ważne fakty o nożach kuchennych

nóż kuchennyZaczynając od materiału wykorzystywanego do produkcji noży, musimy przede wszystkim zyskać bardzo konkretną świadomość tego, że nie może być to w żadnym wypadku przypadkowy metal. Od jego właściwości zależy nie tylko skuteczność, ale również nasze bezpieczeństwo. Nóż kuchenny powstaje bowiem z takich materiałów, które mogą mieć kontakt z żywnością i ta właściwość została potwierdzona przez odpowiednie instytucje. Dotyczy to również rękojeści, która wykonana jest z tworzywa sztucznego i połączona nitami, bo to rozwiązanie gwarantuje nożowi naprawdę długą żywotność. Ponownie wygląda to w przypadku tych egzemplarzy, które mają rękojeści wykonane z drewna, bo je również można bardzo łatwo oczyścić i to nawet przy użyciu gorącej wody z detergentami. Materiał do produkcji noża będzie musiał być przede wszystkim twardy, bo to umożliwi nam przecinanie kość i innych rzeczy tego typu. Oczywiście właściwy połysk tego noża robi także bardzo pozytywne wrażenie w sensie wizualnym. Zwłaszcza jeżeli kolorystyka rękojeści będzie dobrze dopracowana. O skuteczności tego niepozornego gadżetu będą decydowały jego rozmiary.

Istotne są także kształty, bo choć tego nie zauważamy gołym okiem, to takie noże są fabrycznie perfekcyjnie ostrzone. Wykorzystuje się do tego celu szereg laserowych czujników, które potrafią współpracować z maszynami i ostrzyć coś takiego pod odpowiednimi kątem. Doskonałym materiałem będzie tutaj stal nierdzewna, bo przecież zjawisko korozji nie może na czymś takim występować. Dzięki odpowiednim nożom kuchnie będą nam się dobrze kojarzyły. Pamiętajmy, że niektóre noże mogą mieć ząbki.