You are currently viewing Najpopularniejsze metody ogniochronne

Najpopularniejsze metody ogniochronne

W budownictwie szczególnie cenione są konstrukcje stalowe, ze względu na wytrzymałość i elastyczność tego materiału. Niestety, stal nie sprawdza się w sytuacji zagrożenia, którym jest pożar. Wysokie temperatury sprawiają, że traci ona część swoich właściwości, w wyniku czego stalowe belki ulegają deformacji, co prowadzi do zawalenia się całej konstrukcji budynku.

Bezpieczeństwo konstrukcji to priorytet

innowacyjne zabezpieczenia przeciwpożarowe konstrukcji stalowychNa szczęście, jesteśmy w stanie ochronić się przed tym zagrożeniem, stosując innowacyjne zabezpieczenia przeciwpożarowe konstrukcji stalowych, takie jak farby z powłoką pęczniejącą, okładziny z płyt z krzemianu wapniowego, czy natryski zaprawą ognioochronną. Największą zaletą farb z powłoką pęczniejącą jest ich niska cena, oraz niska masa – dzięki temu nie obciążają one dodatkowo konstrukcji budynku. Na rynku dostępne są belki stalowe pokryte już farbą z powłoką pęczniejącą. Jeśli istnieje taka potrzeba, można też malować belki samemu, należy jednak dokładnie je oczyścić i zapewnić odpowiednie warunki malowania, czyli temperaturę powyżej 10 stopni Celsjusza i ochronę przed wilgocią. Farba z powłoką pęczniejącą zapewnia ochronę R60, czyli do 60 minut. Okładziny ognioochronne są bardziej wytrzymałe, cechują się odpornością na działanie czynników atmosferycznych, takich jak mróz i wilgoć. Zapewniają one ochronę od R30 do R180, mogą więc być stosowane w budynkach o bardzo dużej powierzchni. Dzięki swoim właściwościom, płyty ochronne mogą być stosowane przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Ich największą wadą jest waga, którą należy wziąć pod uwagę na etapie tworzenia projektu konstrukcji. Natryski zaprawą ognioochronną zapewniają najwyższy stopień ochrony, nawet do R240, w zależności od ilości warstw. Zaprawa ognioochronna, podobnie jak farba, ma niską masę i nie wpływa na wytrzymałość konstrukcji. Dodatkowo zapewnia ona izolację akustyczną budynku. Aplikacja zaprawy ognioochronnej jest bardzo szybka i prosta.

Dzięki nowoczesnym zabezpieczeniom konstrukcji stalowych, możemy mieć pewność, że w razie wybuchu pożaru, będziemy mieć wystarczającą ilość czasu na przeprowadzenie ewakuacji wszystkich osób znajdujących się w budynku, nim dojdzie do jego zawalenia się. Jest to niezwykle ważne w budynkach użyteczności publicznej, gdzie może przebywać jednocześnie nawet tysiąc osób.