You are currently viewing Najlepsze akumulatory do jednostek nawodnych

Najlepsze akumulatory do jednostek nawodnych

W wielu łodziach morskich o niedużym zasięgu nadal używane są standardowe akumulatory ołowiowe czy kwasowe, których zaletą jest obecnie wyłącznie niska cena. Takie akumulatory są obecnie bardzo przestarzałe, a weterani morza zalecają jak najszybszą wymianę tych magazynów energii na nowocześniejsze, wydajniejsze i, przede wszystkim, odporniejsze na awarie. Starego typu akumulatory bywają bowiem bardzo zawodne, i często ulegają uszkodzeniu w najmniej odpowiednim momencie.

Najnowocześniejsze akumulatory do jachtów i łodzi morskich

wysokojakościowe akumulatory żelowe do łodziOd kilku lat standardem stają się akumulatory żelowe, które przewyższają standardowe banki energii w łodziach na każdym polu, aczkolwiek nie są tak kosztowne jak akumulatory ze stałym magazynem energii, czy najnowocześniejsze akumulatory nadprzewodnikowe. Wysokojakościowe akumulatory żelowe do łodzi morskich mogą być używane całymi latami, i przez cały ten czas nie ulec ani jednej awarii, gdyż są fabrycznie przystosowane do pracy w trudnych warunkach na otwartym morzu. Akumulator jest całkowicie zabezpieczony przed wszystkimi usterkami, jakim może ulec po kontakcie ze słoną wodą, od natychmiastowego rozładowania po korozję, i dobrze sprawdza się w każdym rodzaju łodzi, niezależnie od jej wyporności, rodzaju silnika czy ilości urządzeń pokładowych. Niektórzy kapitanowie i właściciele jednostek wyposażają łodzie w osobne akumulatory do zasilania wyposażenia łodzi, urządzeń nawigacyjnych i nawet oświetlenia. W tej roli akumulatory żelowe sprawdzają się świetnie, gdyż większość modeli posiada niskie napięcie rozładowania, bardziej bezpieczne dla sprzętu elektronicznego, i znacznie lepiej pasujące do zasilania wyposażenia niż do startu silnika.

Bardziej zaawansowane akumulatory mogą być wyposażane w różnego rodzaju regulatory napięcia czy wzmacniacze, dzięki którym mogą być jeszcze skuteczniejsze podczas uruchamiania silnika łodzi. W zależności od rodzaju, mogą mieć wymiary podobne do standardowych akumulatorów kwasowych, lub też być bardzo masywnymi, dużymi bankami energii o bardzo imponującej pojemności, choć tego rodzaju duże akumulatory montowane są z reguły na równie dużych jednostkach, mających odpowiednią ilość wolnej przestrzeni pod pokładem by można było je swobodnie zamontować w pobliżu silnika.