You are currently viewing Montaż nadproży nad otworami ścian

Montaż nadproży nad otworami ścian

Podczas budowy domu, jedną z najistotniejszych kwestii konstrukcyjnych jest to, gdzie znajdować się będą otwory drzwiowe i okienne. I konstrukcja nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Bez elementów o wysokiej wytrzymałości na obciążenia, mogłyby one zawalić się pod naporem ściany. Aby tego zaleca się budowę przy użyciu zbrojonych nadproży.

Nadproża w konstrukcji ściany

budowlane nadproża betonoweSamodzielna budowa domu to dla wielu osób powód do dumy. Powinno się przy niej zadbać nie tylko o projekt, ale też o użycie właściwych do tego narzędzi i komponentów. Zwłaszcza konstrukcja ścian z otworami drzwiowymi i okiennymi nastręczać może wielu trudności. Aby nie zawaliły się one po nadbudowaniu ściany, zastosować należy budowlane nadproża betonowe. Są to prefabrykowane elementy konstrukcyjne wykonane z betonu, którym zalano szkielet z prętów zbrojeniowych. Dzięki temu ich wytrzymałość jest dużo wyższa niż gdyby zastosować wyłącznie beton. Po postawieniu ścian stanowiących krawędzie otworu drzwiowego nadproże takie umieszcza się jako jego zwieńczenie, tym samym domykając jego obrys. Następnie, kontynuować można nadbudowę ściany na całej jej długości, aż do osiągnięcia pożądanej wysokości. Wysokiej jakości mieszanka betonu, którą zastosowano przy produkcji nadproży, gwarantuje ich wytrzymałość na uszkodzenia zewnętrzne. Solidna konstrukcja z prętów zbrojonych umożliwi równomierne rozłożenie ciężaru konstrukcji na ścianę.

Nadproża są bardzo istotnymi elementami budowlanymi. Dzięki ich poprawnemu montażowi, możliwe jest bezpieczne konstruowanie ścian z otworami okiennymi i drzwiowymi. Wysokiej jakości materiały użyte do ich produkcji gwarantują, że ciężar ściany i dachu rozłożony zostanie poprawnie, a całość będzie w stanie go utrzymać przez wiele lat.