You are currently viewing Magazynowanie zbóż w nowoczesnym gospodarstwie

Magazynowanie zbóż w nowoczesnym gospodarstwie

Z biegiem lat, zmienia się znacząco rodzaj i charakterystyka gospodarstw w Polsce. Zniknęły praktycznie mniejsze gospodarstwa, produkujące żywność głównie na swoje potrzeby, natomiast pozostały potężne, dobrze zmechanizowane gospodarstwa, których właściciele rolnictwo traktują jako główne źródło dochodu. Z tego względu wzrósł problem z przetrzymywaniem żywność i zwierząt, których jest zdecydowanie więcej niż w przypadku małych, tradycyjnych gospodarstw.

Jak przechowywać płody rolne?

silosy zbożowe lejoweTak jak wspomniano wcześniej, ilość żywności, zboża i innych płodów rolnych wytwarzanych przez duże, nowoczesne gospodarstwa jest zbyt duża, by mogły się pomieścić w tradycyjnych budynkach gospodarczych. Szczególnie duży problem występuje z magazynowaniem zboża, którego polscy rolnicy wytwarzają naprawdę ogromne ilości. Z tego właśnie powodu, coraz większą popularność wśród rolników zdobywają silosy, a zwłaszcza silosy zbożowe lejowe które są w stanie przechowywać ogromne ilości zbóż. Oczywiście można tez postawić magazyn, ale ma on kilka wad, przede wszystkim rozładunek zboża z i do magazynu jest dużo bardziej kłopotliwy niż w przypadku silosów, a przed wszystkim bardzo kosztowny. Dlatego tę rolnicy, którzy od kilu lat zmagają się z następstwami kryzysu klimatycznego, wybierają tańszy i bardziej praktyczny sposób, jakim są silosu. Występują one oczywiście w kilku różnych rodzajach, różniących się głównie ich wyglądem oraz sposobem rozładowywania towaru, niewątpliwie jednak przy wyborze silosów trzeba zastanowić się, jak dużo zboża jesteśmy w stanie wyprodukować w trakcie jednego sezonu, oraz jakie są prognozy na przyszłość. Budowanie bowiem bazy magazynowej wiąże się bowiem z tym, że będzie się z niej korzystać przez wiele lat, gdyż w innym wypadku cała inwestycja nie miałaby sensu i nie zwróciła by się. Kolejną ważną kwestią jest znalezienie dobrego miejsca w naszym gospodarstwie, gdzie takie silosy można by było ustawić.

Musi być to miejsca łatwo dostępne, aby łatwo mogły do niego podjechać maszyny odbierające zgromadzone zboże. Jednocześnie fakt, że silosy maja ogromne rozmiary, nie pozwolą ustawić ich przy samym wjeździe na teren gospodarstwa – sprawa zakupu odpowiednich silosów wymaga więc niewątpliwie głębszego zastanowienia i analizy.