You are currently viewing Lampy na owady – do domu i na balkon

Lampy na owady – do domu i na balkon

Owady latające i walka z nimi w naszych mieszkaniach to nieodzowna część naszego życia. Czy tego chcemy, czy też nie, owady były, są i zawsze będą obecne w naszych domach, co większość z nas nie napawa radością. Jak poradzić sobie z denerwującymi muchami pchającymi się do jedzenia? Jak pozbyć się z domu osy, która rozjuszona potrafi niebezpiecznie ukąsić? Jak odgonić od siebie komary czyhające na naszą krew?

Rodzaje lamp owadobójczych

dobra lampa owadobójcza na zewnątrzNiestety już z pierwszymi promieniami wiosennego słońca, kiedy do życia budzi się cała przyroda, budzą się także owady, i te miłe, i te niezbyt przez nas lubiane. Wśród tych, do których nie pałamy sympatią są przede wszystkim muchy, osy, komary, ale także ćmy. Wydawać by się mogło, że nie stanowią większego zagrożenia, jednak jeśli bliżej się im przyjrzymy, to sprawa ma się trochę inaczej. Nieszkodliwa na pozór mucha roznosi zarazki na swoich odnóżach, siadając na odchodach, a następnie wlatując do naszego domu i spacerując po jedzeniu. Niektóre z tych zarazków mogą być realnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Komary natomiast nie tylko denerwująco bzyczą krążąc wokół nas, ale pozostawiają po sobie pamiątkę w postaci swędzącego ukąszenia. Osy mają bardzo paskudny charakter, lepiej z nimi nie zaczynać, ponieważ rozjuszone boleśnie gryzą, a takie ukąszenie u niektórych może wywołać nawet wstrząs anafilaktyczny. Najmniej groźne są ćmy, jednak ich wątpliwa uroda czasem nie pozwala nam zasnąć, szczególnie kiedy musimy słuchać odgłosów odbijających się od szyby skrzydeł. Jak pozbyć się owadów z domu? Sprawę powinna załatwić dobra lampa owadobójcza na zewnątrz lub bezpośrednio do wnętrza mieszkania. Takie lampy to urządzenia doskonale wabiące owady, nawet w ciągu dnia. Ofiara wabiona jest promieniowaniem UV-A emitowanym przez lampę, a następnie ulega unieszkodliwieniu. Na pozbycie się owada pozwala siatka rażąca (tzw. ruszt) w przypadku lampy rażącej, wkład lepowy w przypadku lampy lepowej, lub zasysający owada wiatraczek, jeśli mamy do czynienia z lampą wiatrakową.

Trzy rodzaje lamp na owady pozwalają nam wybrać tą najbardziej odpowiednią do naszego domu, choć wszystkie z nich są równie skuteczne. Jeśli nie przeszkadza nam widok rozczłonkowanych owadów porażonych prądem zbierających się na specjalnej tacce, wybierzmy lampę rażącą. Nie jest ona jednak dobrym wyborem do miejsc, gdzie przetwarzana jest żywność, ze względów sanitarnych. Lampa lepowa natomiast będzie wymagała regularnej wymiany wkładów. Jeśli natomiast zależy nam na tym, żeby nie zabijać, a wypuszczać owady na wolność, postawmy na lampę wiatrakową.