You are currently viewing Kryształowe salaterki wracają do łask

Kryształowe salaterki wracają do łask

Naczynia wykonane z kryształu przez pewien czas nie były szczególnie eksponowane w domach. Kojarzyły się z czasami PRL, do których nie każdy chciał wracać pamięcią. Po latach pojawiają się jednak na stołach coraz częściej. Często pełniąc funkcję ozdobną, ale nierzadko również użytkową. Kryształ jest bowiem bardzo solidnym i twardym materiałem. To grube szkło o wysokiej odporności na zarysowania.

Salaterki kryształowe – nie tylko do deserów

kryształowa salaterkaMyśląc o funkcji użytkowej kryształowych salaterek najczęściej wyobrażamy sobie wykwintny deser z malutką, złotą łyżeczką. Taki deser „na bogato”. To prawda, z ładnego naczynia o wiele przyjemniej się je. Warto uprzyjemnić sobie chwile delektowania się smakiem przyjemnym dla oka akcentem. Są jednak ludzie, dla których kryształowa salaterka służy na przykład za…popielniczkę. Tak, znam takie osoby. Kryształ jest odporny również na wysokie temperatury więc w sumie czemu nie. Kryształowe salaterki czasem pełnią rolę cukierniczki. Wiecie, takiej którą się wyciąga dla gości, na chwilę. Która nie musi mieć pokrywki. Kryształowa cukierniczka ze złotą łyżeczką…to już było prawda? Wygląda na to, że kryształ mocno kojarzy się obecnie z elegancją. To już nie jest przejaw kiczu, czy tandety. To vintage. A ja kocham klimaty vintage. Tak, czy siak to tylko dowód na to, że moda wraca, zatacza koło. Nie tylko ta ubraniowa, ale również jeśli chodzi o dodatki zarówno te osobiste, jak i do domu. Wielu ludzi uważa się też za indywidualistów i nie interesuje ich moda, korzystają z tego, co się im podoba. To dobrze, bo dzięki temu świat jest różnorodny i bardziej kolorowy. Nudno by było, gdyby każdy miał teraz nowocześnie i surowo wystylizowane mieszkanie i ubierał się tylko w „bezpieczne”, neutralne kolory.

Od kryształowych salaterek przeszliśmy do mody. To się bowiem łączy, zazwyczaj otaczamy się przedmiotami, które z nami współgrają, pasują do nas, naszego stylu. Kryształowa salaterka to poza tym przykład sztuki użytkowej. Fantazyjne wzory wykonane na grubym szkle ukazują kunszt artystycznego szklarstwa.