You are currently viewing Kleszcza można zbadać po ostrożnym wyjęciu

Kleszcza można zbadać po ostrożnym wyjęciu

 

Ugryzienie i wbicie się kleszcza to bardzo ryzykowne zdarzenie. Jego potencjalne skutki trzeba wyeliminować możliwie jak najszybciej, a najlepiej zrobić to od razu. Skutki wbicia się kleszcza mogą być poważne, ale ich wczesne zdiagnozowanie pozwoli natychmiast podjąć właściwe działanie. Wystarczy jedynie delikatnie wyjąć tego szkodnika z miejsca, do którego się wbił. Następnie trzeba go spakować do woreczka strunowego i jak najszybciej zawieźć na badania.

Badanie kleszczy wykonują w specjalnych laboratoriach

gdzie zbadać kleszczaPewnie po przeczytanie powyższego wstępu wiele osób zdziwiło się, że do badania trzeba zawieźć kleszcza. To jednak nic niezwykłego, a jego zbadanie jest najszybszą metodą na dowiedzenie się wszystkiego o chorobach, które przenosi. Główną informacją jaką możemy wyciągnąć ze zbadania kleszcza jest to czy jest on nosicielem boreliozy. Jest to choroba zakaźna, za której rozprzestrzenianie się odpowiedzialne są właśnie kleszcze. Jeśli tak się zdarzy, że ugryzie nas kleszcz to nie warto jest czekać aż w miejscu ugryzienia pojawi się swędzący rumień. To może potrwać nawet trzy tygodnie. Jeśli zbadamy kleszcza to od razu będziemy wiedzieć czy przenosi boreliozę i od razu możemy zacząć przyjmować właściwe lekarstwa. Pamiętajmy tylko, że kleszcza trzeba wyjąć bardzo delikatnie. Właściwie poprawniej byłoby napisać, że kleszcza trzeba z ciała wykręcić. Dosłownie tak – delikatnie wykręcić go, żeby wyszedł w całości. Jeśli nie wiemy gdzie zbadać kleszcza to oczywiście odpowiedź znajdziemy tam gdzie znajdujemy odpowiedzi na wszystkie takie pytania, czyli w internecie. Wystarczy znaleźć najbliższe laboratorium, które wykonuje tego rodzaju badania. Nie ma z tym problemu, bo jest ich obecnie już bardzo dużo. W każdym mieście jest co najmniej jedno miejsce, w którym można zbadać wyjętego z ciała szkodnika.

Na wynik badania tego małego owada będziemy musieli poczekać około trzech dni. To maksymalny czas oczekiwania, ale to i tak o wiele szybciej aniżeli czas oczekiwania na pojawienie się rumienia. Dzięki takiemu badaniu szybko dostaniemy odpowiedź dotyczącą potencjalnego zagrożenia po ugryzieniu. Jeśli kleszcz okaże się czysty to będziemy mogli odetchnąć z ulgą. Nie trzeba będzie się obawiać boreliozy, a to na pewno będzie fantastyczna wiadomość.