You are currently viewing Jakość podłóg sportowych

Jakość podłóg sportowych

Mój syn od dziecka był zafascynowany siatkówką. Ogląda w telewizji wszystkie mecze reprezentacji narodowej, a nawet mecze ligowe. Sam również trenuje i gra w szkolnej reprezentacji siatkarskiej. Często jednak słyszę jak narzeka na stan szkolnej sali gimnastycznej. Twierdzi, że zarówno szatnie jak i sama sala od dawna nadają się do remontu. Z przykrością muszę powiedzieć, że nie miałem jeszcze okazji tego sprawdzić, a umiejętności syna podziwiałem tylko latem, podczas turniejów siatkówki plażowej.

Podłogi sportowe w szkolnych salach gimnastycznych

najlepsza podłoga sportowaKu wielkiej radości większości dzieci i rodziców na początku roku ogłoszono rozpoczęcie konsultacji społecznych w związku z planowanym remontem generalnym sali. Widząc tak duże poruszenie postanowiłem aktywnie zaangażować się w ten projekt. Skorzystałem więc z możliwości wizytacji sali, która miała zostać wyremontowana i faktycznie, od razu w oczy rzuciła się nie najlepsza podłoga sportowa, która faktycznie wymagała pilnego remontu, ponieważ część klepek parkietowych ruszała się, a linie były poprzecierane. Wszedłem nawet w skład komisji, której celem było zatwierdzenie parametrów nowej sali gimnastycznej, w tym typu nawierzchni. Wszyscy byli zgodni, że trzeba postawić na wytrzymały materiał, dlatego zdecydowano o rezygnacji z parkietu i wykonanie jednolitej wylewki z masy poliuretanowej, która miała zostać dodatkowo wzmocniona wykładziną poliuretanową. Producenci dali bardzo długą gwarancję, dzięki czemu podłoga ma wytrzymać wiele lat. Pod uwagę brano też bezpieczeństwo i zdrowie dzieci, dlatego wybrany materiał miał poprawić przyczepność zmniejszając tym samym ryzyko niekontrolowanego poślizgnięcia się i naciągnięcia mięśni. Właściwości nowej podłogi miały też ograniczyć odciążenie stawów kolanowych i ograniczyć liczbę urazów na lekcjach wychowania fizycznego.

Sale gimnastyczne w szkołach powinny spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa, co nie powinno podlegać żadnym dyskusjom. Ilość remontów i modernizacji tego typu obiektów w ostatnich latach wskazuje, że wiele osób na stanowiskach decyzyjnych wie o tym i dba, żeby uczniowie mogli ćwiczyć w odpowiednich warunkach. Wysoka jakość nawierzchni oraz samych sal zachęca coraz więcej uczniów do aktywnego uczestnictwa w zajęciach sportowych, co w dłuższym okresie czasu wyjdzie im tylko na dobre.