You are currently viewing Jakie są koszty badań geotechnicznych?

Jakie są koszty badań geotechnicznych?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywa odpowiednie przygotowanie do realizacji inwestycji budowlanej. Tymczasem, może od tego zależeć to, czy uda się w trakcie jej realizacji zachować odpowiednie bezpieczeństwo. Właśnie dlatego tak ważne jest w szczególności wykonanie badań gruntu.

Etapy badań geologicznych

badania geologiczne w krakowieOd pewnego momentu zaczęto przykładać znacznie większą uwagę do zachowania odpowiedniego bezpieczeństwa w trakcie realizacji inwestycji budowlanych. Jak się bowiem okazało, w  trakcie ich wykonywania może nam grozić wiele niebezpieczeństw, w zapobieganiu którym pomocne mogą się okazać badania geologiczne w Krakowie. Głównym zagrożeniem, które  w szczególności jest związany z wykonywaniem prac budowlanych w wykopach, są osunięcia ziemi. Mogą one zdarzyć się w takich sytuacjach, gdy grunt, na którym jest realizowana dana inwestycja, jest mocno osuwisty, piaszczysty, czy też był często zalewany. Po częstych zalaniach, pod powierzchnią gruntu na różnej głębokości mogą powstać zagłębienie, praca nad którymi moze się zakończyć bardzo poważnym zagrożeniem. Tak naprawdę jedynym sposobem na to, aby zapobiec osunięciom gruntu w takim przypadku są właśnie kompleksowe badania geologiczne. Wbrew pozorom, ich przebieg jest stosunkowo szybki, a ograniczają się do badania miejsca gdzie planowana jest inwestycja z użyciem echosondy. Często pobierane są także próbki gruntu w miejscu, gdzie za chwilę ma się rozpocząć dana inwestycja budowlana. Próbki muszą byc pobierane na różnej głębokości, co jest bardzo istotne dla miarodajności badania. Należy jednak pamiętać o tym, że aby ich wyniki były na odpowiednim poziomie miarodajne, muszą być one wykonywane jedynie przez profesjonalistów. W przeciwnym wypadku trudno oczekiwać, że zauważymy oznaki, świadczące o tym, że prace na danym gruncie będa faktycznie niebezpieczne. Na szczęście wraz z biegiem czasu firm, które zajmują się wykonywaniem takich badań jest coraz więcej. 

Od pewnego czasu znacznie więcej uwagi poświęca się zachowaniu bezpieczeństwa podczas różnych inwestycji. Bardzo ważną rolę odgrywają tutaj jednak przede wszystkim badania i analizy gruntu. Dzięki temu, można łatwiej rozpoznać, że wykonywanie inwestycji w konkretnym miejscu, nie jest jednak zbyt dobrym pomysłem.