You are currently viewing Jak usunąć kleszcza?

Jak usunąć kleszcza?

Letnie miesiące kojarzą się przede wszystkim z czasem wolnym, podróżami i zabawą na świeżym powietrzu. Jednak, jest to niestety okres aktywności różnych niebezpiecznych owadów, takich jak kleszcze. Jak sobie z nimi poradzić, kiedy nas ugryzą?

Sposoby na usuwanie kleszczy

czym usunąć kleszczaKleszcze, należące do gromady pajęczaków zwierzęta, potrafią być bardzo niebezpieczne. Są nosicielami wielu chorób, którymi mogą zarazić człowieka. Do najgroźniejszych z nich należą borelioza, tularemia czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego bardzo ważne jest to, aby po ugryzieniu przez tego pajęczaka, jak najszybciej wyciągnąć go z naszego ciała. Jednak należy zrobić to prawidłowo i wiedzieć, czym usunąć kleszcza tak, żeby nie pozostawił w nas swoich odnóży ani nie zwymiotował zawartością swojego układu pokarmowego. To właśnie przez ślinę i treść pokarmową możemy zostać zarażeni groźnymi chorobami. Do usuwania kleszcza może posłużyć specjalna pęseta, z cienkimi i zagiętymi końcówkami. Możemy również zaopatrzyć się w bardziej profesjonalne przyrządy, takie jak grzebień, szczypce czy lasso. Główną zasadą przy usuwaniu kleszczy jest pamiętanie o tym, aby nie miażdżyć go ani nie zabijać, kiedy tkwi w naszym ciele. Nie można go także w żaden sposób drażnić i dotykać gołymi dłońmi. W celu jego usunięcia należy przyłożyć odpowiedni przyrząd zgodnie z instrukcją dołączoną do niego. Jeśli chcemy usunąć kleszcza pęsetą powinniśmy złapać go za głowę, jak najbliżej naszej skóry i wyciągnąć go jednym, szybkim ruchem pionowo w górę.

Kleszcze to zwierzęta, które żywią się krwią człowieka i przez to mogą przenosić na niego groźne choroby. Po jego ugryzieniu należy niezwłocznie wyrwać go z naszego ciała. Służą do tego różne przyrządy, których możemy użyć samodzielnie. W celu usunięcia kleszcza można udać się także do lekarza, który przy okazji może przebadać go na obecność chorób.