You are currently viewing Jak radzić sobie z kolką?

Jak radzić sobie z kolką?

 

Wiele niemowląt ma trudności z prawidłowym trawieniem pokarmu, przez jeszcze nie do końca rozwinięty układ pokarmowy. Wtedy mogą wystąpić u nich problemy z atakami kolki, która jest bardzo bolesna dla małego dziecka. Zdarza się też, że to przez nagromadzony w jelicie gaz niemowlakom może coś dokuczać. Jak temu zaradzić?

Co jest dobre na pozbycie się kolki?

co na kolkę dla niemowlakaKolka to dolegliwość, która dotyka większość dzieci w okresie niemowlęcym. Jest to uciążliwy i bolesny skurcz mięśni, objawiający się nagłym i ostrym płaczem. Dodatkowo u dziecka zaobserwować można twardy i napięty brzuch. Wielu rodziców z pewnością zastanawia się co na kolkę dla niemowlaka, aby uśmierzyć jego ból i uspokoić płacz. Istnieje kilka domowych sposobów, które można wykorzystać. Popularne jest masowanie brzucha dziecka okrężnymi ruchami, aby zmniejszyć jego napięcie. Dotyk rodzica również uspokaja malucha oraz daje mu poczucie bezpieczeństwa. Przy tej czynności warto trzymać dziecko pionowo, może to pomóc w pozbyciu się nadmiarowych gazów. Podczas walki z atakiem kolki przydatny jest także ciepły koc, termofor lub po prostu kąpiel w ciepłej wodzie, które rozluźnią spięte mięśnie. Jeśli żadna z domowych metod nie działa, można udać się do lekarza bądź apteki, po leki. Istnieje wiele kropel doustnych dla niemowląt, które zawierają w sobie substancję czynną, na przykład symetykon czy laktazę. Laktaza to enzym rozkładający laktozę z mleka, działa więc wspomagająco na trawienie u niemowlęcia, wspomagając je i minimalizując ryzyko kolki.

Podczas ataku kolki najważniejsze są szybkie reakcje, spokój oraz sprawdzone sposoby na pozbycie się jej. Warto obserwować co działa na nasze dziecko, a czego lepiej unikać. Warto profilaktycznie wykonywać masaże brzucha, na przykład podczas kąpieli. Dodatkowo, warto dbać o to, aby dziecku po każdym karmieniu odbiło się, co wyeliminuje nadmiar gazów.