You are currently viewing Jak pozbyć się wilgoci z powietrza?

Jak pozbyć się wilgoci z powietrza?

Kiedy mamy problem z wilgocią w domu, może okazać się, że konieczne będzie zastosowanie specjalnego urządzenia do osuszania powietrza. Optymalny poziom wilgotności powietrza powinien wynosić między 40 a 60%. Kiedy do czynienia mamy z wysokim poziomem wilgoci w domu, może się to objawiać brzydkimi wykwitami i nalotami na ścianach i sufitach. Niestety nie jest to jedynie problem natury estetycznej, ponieważ rozwijający się w pomieszczeniu grzyb jest przyczyną wielu chorób i nieprzyjemnych dolegliwości zdrowotnych.

Osuszanie powietrza w domu i na budowie

adsorpcyjny osuszacz powietrzaCzęstą przyczyną pojawienia się wilgoci w domu jest zła hydroizolacja i nieskuteczna wentylacja budynku. Jednak to nie jedyne sytuacje, kiedy przyda się adsorpcyjny lub kondensacyjny osuszacz powietrza. Nierzadko do ratowania domu przed niekorzystnym działaniem wody zmusza nas wypadek losowy, taki jak powódź czy przypadkowe zalanie przez sąsiada. Osuszacze bardzo często wykorzystywane są na budowie do przyspieszenia prac budowlanych. To doskonały sposób na szybsze osuszenie świeżych tynków i posadzek, dzięki czemu przestoje na budowie są znacznie krótsze. Należy wspomnieć jednak, że modele budowlane różnią się od modeli do użytku domowego. Przede wszystkim są dużo bardziej odporne na zanieczyszczone, zapylone powietrze, dzięki zamontowanym specjalnym filtrom. Osuszacze budowlane posiadają także solidne obudowy chroniące przed uszkodzeniami mechanicznymi, o które na budowie nie jest trudno. Modele domowe natomiast są dużo bardziej estetyczne, mniej wydajne, ale i tańsze w eksploatacji. Warto też wspomnieć, że urządzenia te różnią się między sobą zasadą działania. Adsorpcyjny osuszacz powietrza doskonale sprawdzi się nawet w niskich temperaturach (wystarczy mu temperatura powyżej zera), czego nie można powiedzieć o modelach kondensacyjnych, których optymalne warunki pracy to 20 stopni na plusie. Jednak dzięki dużej żywotności i uniwersalności zastosowania są one bardzo popularne.

Pamiętajmy, że model osuszacza powinien być dopasowany do istniejących warunków i do rodzaju pracy, jaką będzie wykonywał. Istotna jest też oczywiście wielkość osuszanego pomieszczenia, do której należy dopasować moc urządzenia. Niezależnie od tego, pierwszym krokiem w walce z wilgocią jest znalezienie jej przyczyny.