You are currently viewing Jak działa domowa oczyszczalnia ścieków?

Jak działa domowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowe oczyszczalnie są coraz popularniejszym rozwiązaniem, w które inwestują mieszkańcy zwłaszcza nowych domów, lub tych, które znajdują się w znacznej odległości od innych i nie ma możliwości podłączenia do miejskiej lub gminnej kanalizacji. Jest to rozwiązanie tańsze w codziennej eksploatacji, samowystarczalne i bardziej ekologiczne.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia?

polietylenowa przepompownia ściekówBudowa przydomowej kanalizacji ma wiele zalet, ale warto wiedzieć jak taki układ działa na co dzień i poznać przyczyny jego popularności. Otóż polietylenowa przepompownia ścieków to skomplikowany układ służący do poboru, a następnie oczyszczania ścieków zazwyczaj podłączony do jednego gospodarstwa domowego. Głównym elementem przydomowej kanalizacji jest właśnie wspomniana wcześniej przepompownia ścieków, której zadaniem jest podnoszenie ścieków z niższego na wyższy poziom, zwłaszcza wtedy kiedy nie ma możliwości zaprojektowania oczyszczalni grawitacyjnej ze względu na niekorzystne ukształtowanie terenu, lub zbyt duże jej koszty. Przepompownia ścieków jest zbudowana ze specjalnej szczelnej komory z dnem, stanowiącej również jej obudowę, a także z pokrywy i włazu, dobieranego ściśle do ukształtowania terenu na gospodarstwie. Oprócz zbiornika przepompownia posiada również zaawansowany układu tłoczenia, który składa się z zazwyczaj dwóch pomp wraz z kolanami sprzęgającymi, które łączą je z instalacją tłoczną. Osobno zazwyczaj montuje się urządzenia zasilające i sterujące pompą, które umożliwiają jej automatyczną prace. Oprócz tego na rynku znaleźć można także przepompownie wewnątrz budynków, które skonstruowana dla użytkowników chcących kontrolować pracę oczyszczalni bez konieczności wychodzenia z domu. Zazwyczaj buduje się je w piwnicy, poniżej poziomu kanalizacji. Co ważne, konstrukcja tego typu przepompowni, zabezpiecza przed wydostawaniem się z niej nieprzyjemnych zapachów, przez co jest to coraz częściej wybieramy rodzaj przepompowni do kanalizacji przydomowej.

Samo działanie całego układu jest bardzo proste. Do przepompowni trafiają ścieki, które natychmiast są transportowane do zbiornika oczyszczającego, znajdującego się zazwyczaj na wyższym poziomie. Po oczyszczeniu woda trafia znowu do przepompowni, gdzie przy pomocy pompy trafia z powrotem do kranów w naszym domu.