You are currently viewing Gatunek sadzonek jako podstawa udanej uprawy

Gatunek sadzonek jako podstawa udanej uprawy

Doświadczeni rolnicy doskonale wiedzą, jakie sadzonki wybrać, aby móc spodziewać się satysfakcjonujących plonów. Te szczegóły, które dla mało wprawnego oka są praktycznie niedostrzegalne, dla wyrafinowanego plantatora czy hodowcy są wręcz oczywiste i albo dyskwalifikują sadzonkę, albo oznaczają jej wysokie wartości, jako podstawy plantacji.

Cena, jako wyznacznik gatunku sadzonki

dobre sadzonki truskawek - cenyTak, jak w każdej dziedzinie, tak i w rolnictwie i uprawie wielu gatunków roślin, jest wiele szkół. Jedni twierdzą, że o wartości sadzonek świadczy ich cena, wskazująca na duży wysiłek uzyskania zdrowej i dobrze rokującej na przyszłość rozsady, są też tacy, którzy wyznają teorię, że cena nie świadczy o niczym, że istotniejszą kwestią jest materiał genetyczny, który sadzonka pobiera od rośliny macierzystej, tu zaś należy zwrócić uwagę, że dokładną kopią rośliny – matki są jedynie rośliny wyhodowane z sadzonek  zielnych, pobranych od rodziny macierzystej. Dobre sadzonki truskawek – ceny rośliny wyhodowanej z nasion, często są wynikiem loterii, jaką gwarantuje odbiorcom sama natura. Podobnie przedstawia się sytuacja, gdy mówimy o truskawkach. Oczywistym jest fakt, że po zimie z pewnością część sadzonek pomarznie, część straci swój wigor, wiele z nich również nie zakwitnie, a co oczywiste również nie zaowocuje. Troska o plantację wymaga więc starannej pielęgnacji i co ważne, odpowiedniego zabezpieczenia przed zimowymi mrozami. Nawet najbardziej staranna opieka nie pomoże jednak, jeżeli nie zaopatrzymy się w dobre gatunkowo sadzonki.

Popularne sadzonki frigo, pojawiają się w sprzedaży praktycznie nieustannie, jednak ich gatunek jest niepewny, na co wskazują wypowiedzi hodowców, którzy skarżą się na bardzo częstą utratę sadzonek, zapadających na choroby pochodzenia grzybowego czy też przemrożenia. Nie jest jednak gwarantem iż zakup sadzonek w wyższej kwocie da nam oczekiwane rezultaty. Wyższa cena zazwyczaj kojarzy się z wyższa pielęgnacja sadzonek, użyciem droższych preparatów ochrony roślin, wreszcie zatrudnienia szerszej grupy osób zajmujących się ich właściwą pielęgnacją. Z reguły tak właśnie jest, lecz każdy produkt pochodzenia roślinnego czy zwierzęcego nie podlega reklamacji, bowiem nie ma pewności co do przebiegu ich dalszego rozwoju, a to zależne jest od bardzo wielu czynników.