You are currently viewing Dobór klasy ziemi pod fotowoltaikę

Dobór klasy ziemi pod fotowoltaikę

Fotowoltaika coraz bardziej zyskuje popularność w naszym kraju i na całym świecie, nie ma w tym nic złego, jest to bardzo ekologiczna forma produkowania energii elektrycznej, pozwala na ograniczenie do zera zużycie węgla i tym samym maleje zanieczyszczenie powietrza.

Odpowiednia klasa ziemi pod fotowoltaikę

jaka klasa ziemi pod fotowoltaikęOczywiście kilka paneli na jednym domu dużo w naszym środowisku nie zmieni, jednak coraz więcej domowych gospodarstw decyduje się na takie rozwiązanie i już teraz mamy naprawdę sporą grupę osób użytkujących panele, a drugie tyle ma już podpisaną umowę z przedstawicielami i czeka na ich założenie. Każdy, kto interesował się udostępnieniem terenu pod farmy fotowoltaiczne, z pewnością zauważył fragment o tym, że nie każda ziemia nadaje się pod taką inwestycję. W takim razie, jaka klasa ziemi pod fotowoltaikę jest odpowiednia? Wyróżniamy 6 klas gleby, liczone są od najlepszej do najgorszej. Klasyfikacja wynika z zanieczyszczenia gruntu, stopnia podmokłości, rzeźby terenu, odporności na warunki klimatyczne, wilgotności i podatności na czynności rolne. Odpowiednie grunty pod farmy fotowoltaikę to klasy IV, V lub VI, czyli w zasadzie te najgorsze. Pod uwagę brane jest jednak jeszcze kilka aspektów, nie tylko ten wspomniany wcześniej. Działkę pod farmę fotowoltaiczną nie mogą otaczać drzewa, ani wysokie budynki, ponieważ wraz z obrotem słońca ograniczałyby one produkcję energii.

Musi być to teren większy niż 1 hektar, aby jak najwięcej paneli mogło się na niej zmieścić, ponieważ warto inwestować od razu w ich większą liczbę. Ważna będzie też utwardzona droga dojazdowa, głównie na potrzeby montażu sprzętu, ciężkie samochody nie powinny jeździć po nieutwardzonym, grząskim gruncie, ponieważ mogłoby sprawić to dodatkowe problemy.