You are currently viewing Do drukowania 3D niezbędny jest filament

Do drukowania 3D niezbędny jest filament

Na jakiej zasadzie działają drukarki 3D, które są coraz popularniejsze również w kontekście użytkowników prywatnych? Na bardzo prostej opartej o nakładanie warstwa po warstwie specjalnego materiału zwanego filamentem. Drukowanie w trójwymiarze to nic innego jak tworzenie rzeczy za pomocą roztopionego tworzywa sztucznego, który bardzo szybko wysycha zamieniając się w drukowaną całość. Filament jest tutaj absolutną podstawą, podobnie jak tusz czy toner w klasycznych drukarkach.

Ceny filamentu zależą od jego rodzaju

filament fiberlogyDrukowanie 3D nie będzie możliwe bez odpowiedniego materiału, z którego powstają drukowane rzeczy. Materiał ten nazywa się filamentem i jest to nic innego jak odpowiednie tworzywo nawinięte na rolkę w postaci bardzo cienkich pasków. Filament na szpulce przypomina trochę drut, ale nie jest on metalem a specjalnie przygotowanym tworzywem sztucznym. Taki filament ma określoną temperaturę, w której topnieje, co jest konieczne do drukowania 3D. Obecnie najczęściej stosowanym filamentem w drukarkach 3D kupowanych do użytku prywatnego jest filament Fiberlogy. Jego zaletą jest jego naprawdę dobra cena, ponieważ rolka takiego tworzywa kosztuje około sześćdziesięciu złotych, a to naprawdę niewiele w porównaniu do filamentów oferowanych przez konkurencję. Kupując filament do drukowania rzeczy w domu najlepiej kupić kilkanaście rolek w różnych kolorach, ponieważ dzięki temu można drukować rzeczy wielobarwne. A drukarki umożliwiają podpięcie kilku kolorów jednocześnie, z czego potem automatycznie dobierają one materiał do odpowiednich fragmentów wydruku. Nie trzeba się więc ograniczać do drukowania rzeczy tylko w jednym kolorze. Filamenty dzielą się na dwa główne rodzaje, ale każdy z nich pasuje do określonego modelu drukarki. Na każdej drukarce można znaleźć dokładną informację dotyczącą tego, jakiego filamentu należy użyć do druku.

Z filamentem jest dokładnie tak samo jak kiedyś było z tuszem do drukarek. Dzisiaj jego cena może się wydawać wysoka choć tak naprawdę ten materiał bardzo potaniał w ciągu ostatnich kilku lat. Dzisiaj rolka kosztuje około sześćdziesięciu złotych, ale pewne jest to, że z każdym rokiem ten materiał będzie kosztować coraz mniej. Tusze do drukarek atramentowych też były kiedyś drogie a dzisiaj można je kupić za kilka złotych. I tak samo będzie w kwestii filamentu niezbędnego do drukowania rzeczy.