You are currently viewing Diagnostyka lekarska online, czy jest zawsze prawidłowa?

Diagnostyka lekarska online, czy jest zawsze prawidłowa?

W obecnej sytuacji pandemicznej bardzo często słyszy się o wizytach online. Niektóre osoby są temu przeciwne, inne mają odmienne zdanie i uważają to za wygodę. Jak jednak wygląda to w praktyce? Bardzo często słyszymy o absurdalnych zdarzeniach, mających miejsce podczas wizyty online. Często zdarza się też, że lekarze nie stawiają jednoznacznej diagnozy lub wstrzymują się od przepisania mocniejszych leków. 

Lekarz online, jakie są szanse na prawidłową diagnozę?

prawidłowa lekarska diagnoza onlinePowstaje więc pytanie, czy istnieje prawidłowa lekarska diagnoza online? Tak naprawdę to nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, dużo zależy. Jeżeli dzwonimy do naszego lekarza, aby omówić wyniki, na przykład po badaniu morfologii krwi, taka teleporada może okazać się wystarczająca. Tak samo w przypadku przedłużenia recepty na lek, który przyjmujemy już od dłuższego czasu. Wówczas wizyta w gabinecie nie jest potrzebna, szczególnie że obecnie w aptece nie potrzebujemy papierowej recepty. Są jednak lekarze, u których teleporada może okazać się niemożliwa. Na przykład okulista nie zbada naszego wzroku bez odpowiedniego sprzętu i obserwacji, tak samo wizyta u ginekologa może okazać się niemożliwa w formie online. Nawet w przypadku zwykłych objawów przeziębienia wizyta online może okazać się niewystarczająca. W końcu objawy przeziębienia mogą towarzyszyć przy innych chorobach, czasem o wiele poważniejszych. W obliczu pandemii i obostrzeń wszyscy przyzwyczailiśmy się do zdalnego życia z domu. Oczywiście szpitalne korytarze oraz poczekalnie w przychodniach często okazują się miejscem, w którym złapaliśmy jakąś nową chorobę, ale trzeba przyznać, że nie wszystkie aspekty naszego życia można umieścić w trybie online. Gdy czujemy potrzebę odwiedzenia lekarza, powinniśmy zastanowić się, czy wizyta online będzie wystarczająca. 

Czy jesteśmy w stanie opowiedzieć swoje objawy lekarzowi na tyle dokładnie, by nie miał wątpliwości, jakie leczenie wdrożyć? Z drugiej strony, jeżeli potrzebujemy jedynie interpretacji wyników, to warto przemyśleć, czy na pewno potrzebujemy do tego wizyty stacjonarnej, w gabinecie. Przy podejmowaniu takich decyzji w grę powinien wchodzić rozsądek, dbanie o bezpieczeństwo swoje i bliskich i dokładne przeanalizowanie swoich potrzeb i wymagań.