You are currently viewing Czym jest malowanie proszkowe?

Czym jest malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe staje się coraz bardziej popularnym procesem pokrywania elementów metalowych powłoką lakierniczą. Proces ten jest bardziej skuteczny oraz ekonomiczny od tradycyjnego malowania farbą. Wykorzystywany jest w wielu branżach przemysłowych, a nawet motoryzacyjnych. Metoda ta znajduje swoje zastosowanie również w branży architektonicznej, przemyśle maszyn rolniczych czy przy produkcji wyposażenia ogrodu. Powłoka pokryta metodą proszkową utrzymuje swoje właściwości latami. 

Etapy malowania proszkowego 

malarnia proszkowaProces malowania zachodzi w głównej mierze w malarniach proszkowych. Jest to miejsce w którym przedmiot jest malowany na sucho bez użycia, która jest konieczna w przypadku  tradycyjnych metod. Pierwszym etapem jest przygotowanie powierzchni. Najczęściej na tym etapie wykorzystywane są mechaniczne oraz chemiczne działania, z tego też względu malarnia proszkowa musi być wyposażona w odpowiedni sprzęt oraz substancje czyszczące. Proces jest ten szczególnie ważny, aby powierzchnia 1mogła przyjąć farbę. Poprzez metodę natrysku elektrostatycznego farba nakładana jest na powłokę. Następnie w celu utwardzenia warstwy przedmiot wkładany jest do pieca o temperaturze około 200 stopni Celsjusza. Metoda malowania proszkowego w ostatnich czasach zdecydowanie spycha na dalszy plan tradycyjne rozwiązania. Efekty malowania proszkowego są o wiele trwalsze niż w przypadku zastosowania zwykłej farby. Odpowiednio pokryta powierzchnia odporna jest na działania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Poza tym można zapomnieć o korozji, z którą mamy do czynienia w przypadku metalowych elementów. Jedna warstwa farby w zupełności wystarczy, aby dokładnie pokryć całą powierzchnię. Ponadto w przypadku malowania proszkowego jedna warstwa odpowiada kilku warstwom farby nałożonej w tradycyjny sposób. Mimo, że malowanie proszkowe jest droższe, biorąc pod uwagę zużyty materiał, jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej ekonomiczne. 

Nie należy zapominać, że malowanie proszkowe wymaga odpowiednich narzędzi do jego prawidłowego wykonania. Najważniejszym elementem są pistolety natryskowe, dzięki którym pokrywamy powierzchnie farbą. Etapem, który decyduje o utwardzeniu farby jest włożenie przedmiotu do pieca, który powoduje polimeryzację farby proszkowej. Jest to zatem urządzenie niezbędne w każdej malarni proszkowej.